Co znaczy BPO/SSC?

Strona główna / Branża BPO/SSC / Co znaczy BPO/SSC?
Co znaczy BPO/SSC?

Liczne małe firmy korzystają z wyspecjalizowanych usług na lokalnym rynku. Właściciel sklepu może na przykład zatrudniać biuro rachunkowe do prowadzenia księgowości lub agencję marketingową do przygotowywania materiałów reklamowych. Dzięki temu może skupić się na prowadzeniu biznesu, a wykonanie zadań pobocznych pozostawić ludziom, którzy mają w danej dziedzinie doświadczenie i wiedzę.

Rozwój komputerów i internetu sprawił, że w podobny sposób działać można już nie tylko na rynkach lokalnych, ale również globalnie. Elektroniczne wersje dokumentów mogą być widoczne w każdym miejscu na świecie, również wymiana maili czy rozmowa telefoniczna są możliwe na dowolne odległości. Dzięki temu już od kilkunastu lat międzynarodowe korporacje centralizują zadania możliwe do zrealizowania zdalnie i lokują wykonujące je zespoły w miastach zapewniających konkurencyjność kosztową, ale również wysoką jakość pracy.

BPO/SSC to skrót od angielskiego Business Process Outsourcing i Shared Service Center czyli realizacji procesów biznesowych dla klientów korporacyjnych z całego świata.


Obecnie z usług branży BPO/SSC korzysta niemal 100% największych korporacji świata i duża część firm uważanych za średnie w skali globalnej. Oznacza to, że większość produktów i usług z których korzystamy jest w jakiś sposób obsługiwana przez branżę BPO/SSC, czy to poprzez obsługę księgową, logistyczną lub informatyczną, czy też przez bezpośredni kontakt z klientem np. obsługę infolinii czy zgłoszeń reklamacyjnych. Największe rynki obsługiwane przez branżę BPO/SSC to USA oraz Unia Europejska, a główne lokalizacje zespołów obsługujących to Indie, Filipiny oraz Europa Środkowo-Wschodnia.

Krakowska branża BPO/SSC to profesjonalne zespoły realizujące zaawansowane usługi biznesowe, zdecydowanie bardziej skomplikowane niż typowe usługi call center lub wprowadzania danych, które dla niektórych stały się niestety fałszywym symbolem outsourcingu.

W branży BPO/SSC można wyróżnić dwa podstawowe typy działalności:

  • BPO – Business Process Outsourcing (zlecanie procesów biznesowych na zewnątrz) – jest to tworzenie zespołów przez wyspecjalizowaną firmę i oferowanie scentralizowanych usług innym firmom
  • SSC – Shared Service Center (centrum usług wspólnych) – jest to tworzenie przez firmę na potrzeby wewnętrzne scentralizowanego zespołu pracującego wyłącznie na rzecz tej firmy

Branża BPO/SSC w Polsce to według danych z 2015 roku około 150 tysięcy pracowników w ponad 500 biurach na terenie całego kraju prowadzonych przez ponad 300 firm, co stawia nasz kraj w czołówce światowej jeżeli chodzi o rozwój branży. Niezwykle istotne jest, że branża BPO/SSC jest jedyną w skali kraju branżą wykazującą ciągły, dwucyfrowy wzrost zatrudnienia oraz ciągły rozwój kompetencji pracowników z racji uruchamiania obsługi coraz bardziej skomplikowanych procesów.

Historia branży BPO/SSC w Krakowie rozpoczęła się kilkanaście lat temu, wraz z rozpoczęciem pracy przez zespół BPO obsługujący polskie procesy księgowe dla jednego z globalnych liderów branży paliwowej. W bardzo szybkim tempie branża rozrosła się powiększając zespoły i zakres zadań. Obecnie co czwarty z pracowników branży BPO/SSC w Polsce pracuje w Krakowie, a usługi są świadczone we wszystkich językach europejskich na rzecz klientów nie tylko z Europy, ale również innych kontynentów. Ponad 35 tysięcy pracowników obsługuje firmy z niemal każdej branży, a Kraków został już drugi rok z rzędu uznany za najlepszą lokalizację dla inwestycji w branży BPO/SSC w Europie, co świadczy o niezwykle silnej i stabilnej pozycji tego miasta na globalnym rynku usług.

Wszystkie informacje zostały oparte na danych własnych oraz publikacjach ABSL i Aspire.

<<< Możliwości rozwojuStanowiska pracy >>>