Nie warto pracować za granicą (?)

Strona główna / Blog / Nie warto pracować za granicą (?)
Nie warto pracować za granicą (?)

Stwierdzenie z tytułu tego posta jest dość kontrowersyjne, stąd też opatrzyłem je opcjonalnym pytajnikiem. Statystyki jasno pokazują, że dwa miliony naszych rodaków postanowiło szukać szczęścia poza krajem, czy jednak na pewno warto wyjeżdżać?

Pozwólcie mi podzielić się krótkimi historiami z życia dwóch osób.

Ania wyjechała do Holandii zaraz po skończeniu studiów. Cóż, okazało się, że socjologia to nie do końca studia po których można dostać pracę. W Holandii opiekowała się starszą osobą, ale wolne popołudnia spędzała nieco inaczej niż większość wyjeżdżających za pracą. Większą część zarabianych pieniędzy przeznaczyła na kurs holenderskiego dla początkujących i wieczory spędzała na zajęciach, pogaduszkach ze swoją podopieczną albo lekturze gazet i książek holenderskich. Dwa lata i trzy poziomy kursów językowych później mówiła już płynnie po holendersku i pracowała jako pomoc biurowa w małej firmie marketingowej. Wtedy zaczęła też myśleć o powrocie, mimo, że w zasadzie nie miała żadnych oszczędności, wszystko wydawała na bieżąco na rozwój. Jednak gdy wyjeżdżała z Polski nie miała wiele do zaoferowania potencjalnemu pracodawcy, teraz natomiast miała znakomite umiejętności językowe i pewne doświadczenie w pracy w holenderskim środowisku biznesowym. Tutaj zrobię odrobinę autoreklamy, bo gdy Ania wróciła do Polski jej pracodawcą została jedna z firm z branży BPO/SSC. Ania rozpoczęła pracę w Krakowie z pensją niemalże równą podwójnej średniej krajowej, kupiła mieszkanie i zaczęła cieszyć się stabilnym życiem. Do dzisiaj pracuje w branży…

Dwie przytoczone historie pokazują jedną prawidłowość – wyjazd ma sens, jeżeli wiąże się z nim inwestycja w siebie. W innym przypadku zarobione kwoty szybko znikają po przyjeździe i wyjeżdżający wraca do punktu wyjścia, tyle, że o kilka lat starszy. 


Marek był w podobnej sytuacji. Wyjechał do Niemiec i zaczął pracować jako kierowca i magazynier. Jednak w przeciwieństwie do Ani, niemal każde zarobione euro odkładał, oszczędzając na wszystkim na czym mógł oszczędzić kosztem własnego zdrowia, komfortu i zadowolenia. Czas wolny? Cóż, gdy pracuje się na dwóch etatach ciężko mówić o czasie wolnym. Po dwóch latach mógł wrócić do kraju i za zarobione kupić małe mieszkanie w rodzinnym mieście. Niestety, jego zadowolenie z tego faktu dość szybko zmieniło się w frustrację, gdy okazało się, że na lokalnym rynku pracy nie jest w stanie znaleźć oferty, która pozwoli mu na utrzymanie tego mieszkania… Nic dziwnego, przez dwa lata nie nauczył się niczego, czego nie potrafił wyjeżdżając, więc jego pozycja na rynku pracy wcale się nie poprawiła. Konieczny był więc kolejny wyjazd, a później następny i następny…

 Czy więc warto wyjeżdżać?

Oczywiście, że tak! Wyjazd za granicę to unikalna okazja na nabycie umiejętności, które ciężko jest rozwinąć w Polsce (np. doszlifowanie języka do perfekcji), ale również do zobaczenia na własne oczy jak żyje i pracuje się „tam”. Nie da się również ukryć, że nawet nisko płatne zawody w Europie Zachodniej są relatywnie lepiej płatne niż w Polsce. Warto jednak pamiętać o kilku ważnych zasadach:

  • Myśl przyszłościowo – zaoszczędzona kwota pieniędzy to świetna rzecz, ale tylko gdy masz realny pomysł jak ją dobrze zainwestować, a nie przeznaczyć na konsumpcję!
  • Rozwijaj umiejętności, które pomogą Ci na rynku pracy po powrocie – Ania nauczyła się rzadko spotykanego języka, ale Ty być może wolisz obsługę wyspecjalizowanej maszyny produkcyjnej, której operatorzy są poszukiwani w Polsce?
  • Myśl w lokalnej walucie – gdyby Ania przy podejmowaniu decyzji kierowała się ceną kursów językowych przeliczoną na złotówki to być może nigdy by się na taki wydatek nie zdecydowała. Kierowała się jednak wartością tych kursów dla własnego rozwoju i własną aktualną zdolnością do pokrycia takiego wydatku, co zaowocowało zbudowaniem kompetencji, które w efekcie przyniosły jej znacznie wyższe benefity niż koszt kursu.

Wyjeżdżającym życzymy odniesienia sukcesu poza granicami i zbudowania świetnych podstaw do życia po powrocie.

A wszystkich niezależnie od miejsca pobytu, którzy mówią dowolnym językiem obcym zapraszamy do skorzystania z naszej oferty 🙂